Reklamlar

Evde Peynir Yapımı

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
0 oy verildi
0,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

221 kişinin defterinde

Evde Peynir Yapımı
3 Mayıs 2012 1251 defa okundu 9 yorum

Reklamlar

Evde Peynir Yapımı

ev yapımı peynir tarifi                     Her şeyden kuşkulanır, kansarojen olup olmadığını sorguladığımız şu günlerde en güzeli evde peynir yapmak, Yapamam demeyin. Deneyin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Hele de kendi yaptığınız peynirleri tattığınızda tek söyleyeceğiniz şey “- Niye daha önce yapmadım?” demek olacak.

Malzemeler:

 • 5 kg süt
 • 1 tatlı kaşığı peynir mayası
 • Süzmek için beyaz tülbent
 • Tuzlamak için yeteri kadar tuz

evde peynir yapımıYapılışı:

Yapılışı
 1. Sütü iyice kaynattım.( Aslında peynir yapımında sütü tam kaynatmamak gerektiğini biliyorum fakat, ben sütü aldığım yeri tam olarak bilemediğimden emin olmak istedim.Bu seferlik kaynattım.)
 2. Siz sütü ılınması için bırakın. Süt ne soğuk ne sıcak olmalı. Ben derece falan kullanmadım, fakat küçük parmağım ile test ettim. Parmağımı yakmayacak, birazcık da ılık olacak. Nasıl diyeyim, süt inekten yeni sağılmış gibi olacak sıcaklığı.
 3. 5 kg sütün içine (kaynamamış hali bu miktar idi, tabi kaynayınca azaldı), 1 tatlı kaşığı maya kullandım.
 4. Mayayı karıştırıp, tencerenin ağızını kapatın. Ben tezgahın üzerinde tuttum. Çok serin olmaması mayalanma işlemini kolaylaştıracaktır.
 5. Sütün üzerine sarı suyu biriktiği ve beyaz kısmı çatlak çatlak olup, tabaka halini aldığı zaman, tülbente alabiliriz. Altına bir leğen koyup, bütün tencereyi döküyoruz, tülbentin üzerine.Kenarlarından tutup sıkıca uçlarını büküyoruz. İyice bükün ki süzmesi kolay olsun.
 6. Daha sonra, tülbentin altına başka bir boş leğen koyup tezgahtaki çeşmeye astım. Siz biraz yüksekçe başka bir yer bulursanız oraya asın.
 7. Yeterince süzünce sırada tülbentin ucunu büküp altına alıyoruz. Üzerine tepsi kapatıp içine 5 kglık dolu su bidonunu koyuyoruz.
 8. Böylece süzmesini bekliyoruz. Benimki sabaha kadar durdu.
 9. Tülbentten çıkarınca, peyniri dörde bölüp her tarafını iyice tuzluyoruz. Bir kaba alıp buzdolabına kaldırıyoruz. Afiyet Olsun…


Yorumlar

 • tombul_tarifler 08 Mayıs 2012 - 19:32

  Fatma Hanımcığım benim oturduğum yerde markette bulabildim. İsterseniz siz de bir bakın.

 • Harika olmuş. Şu günlerde yok GDO yok katkı maddesi derken ne yiyeceğimizi nerden alacağımızı şaşırmış durumdayız. Ve bu evde peynir yapmak fikri benim çok ama çok hoşuma gitti. Peynir mayasını mandralarda falan bulabilirmiyim ki? Ellerinize sağlık süper olmuş. Afiyetle yiyin inşallah:)))
  Sevgiler…

 • tombul_tarifler 05 Mayıs 2012 - 20:31

  evet nükhet hanımcığım resimde görülen küçük yuvarlak oldu bu şekilde yoğurdunu az koymuşum ki ancak bu kadar olabildi :)

 • tombul_tarifler 05 Mayıs 2012 - 20:30

  nursevin hanımcığım bu kaynamamış sütle yapılmadığı için hemen yenmesinde bir sakınca yok. Çünkü ben sütü iyice kaynattım ama normalde peynir yapımı için sütün fazla kaynatılmaması gerekiyor ben sütçüyü iyi tanımadığım için kaynatmayı tercih ettim. Fakat tadı muhteşemdi.

 • Ellerinize sağlık. Bir tarafım köy ve Yaylalarda yaşar. Bende yapılışlarını hep izlerim. Ama taze peynirin hemen yenmemesi gerekiyor diyede bir not düşmeliyim. Çok başarılı .Afiyetler olsun.

wso shell kaçak iddaa siteleri