Reklamlar

Gastronomik bir rota; Antakya Mutfağı

Tarif Puanı

108 kişinin defterinde

Gastronomik bir rota; Antakya Mutfağı
17 Mart 2017 2394 defa okundu 0 yorum


Gastronomik bir rota; Antakya Mutfağı Malzemeler


  • 3,5 su bardağı süt
  • 250 gr toz şeker
  • 1 çay bardağı buğday nişastası
  • Buzlu su ve sıcak su
  • Her kaseye yarım çay bardağı gül suyu

Antakya, tarihi ve kültürel çeşitliliği ile insanı büyüleyen kentlerden belki de en etkileyici olanı. Antakya gezilecek görülecek çok fazla tarihi yapının, müzenin ve doğal güzelliklerin olduğu bir şehir. Ancak, uçağa atlayıp sadece yemek yemeye gelmek fikri bile sizi ikna edebilir. Zira buradaki lezzetleri başka yerde bulma imkânınız pek yok. Çoğu zaman aslına yaklaşamayan taklitlerine bile hayranlık duyduğumuz Antakya Mutfağı’nın birbirinden güzel gastronomikeserleri adeta baştan çıkarıyor. Hatay yemekleri arasında öne çıkan birçok lezzet var ve bunları sunan birçok geleneksel mekan.

Antakya sınırlarına girdiğinizde, size önereceğimiz 3 mekân Antakya gastronomik rotasının belkemiği. Bunlardan ilki Affan Kahvesi, haytalı tatlısı ile meşhur. Aslında Arap kültürünün bir parçası olan haytalı, fakir bir köydeki halkın tatlı yapmak için sadece mısır unu, süt ve gül suyu ile ortaya çıkardıkları harika bir lezzet. Günümüze kadar ulaşan bu tatlının sırrı ise bekletilmeden yenmesidir. Bu tatlının aslına Affan Kahvesi’nde erişebilirsiniz. Dışardan kıraathaneyi andıran iki katlı taş bir binanın içinde bulunan Affan Kahvesi’nde kendinize bir de kahve ısmarlayın.

Gastronomik rotanın ikinci durağı Sveyka Restoranı. 2005’ten beri hizmet vermekte olan restoran şehrin gezilecek görülecek yerlerine yakın bir konumda olup unutulmaya yüz tutmuş birçok mezeyi en orijinal haliyle sunan nadide bir yer. Antakya ve Halep Mutfağı’na özgü lezzetlerinin bin bir türlüsünü bulabileceğiniz bu restorana mutlaka uğramalısınız.

Hatay’a ait lezzetlerin izini sürdüğümüz rotada son durakKonak Restoranise gastronomik rotanın finaline en yakışan yer. Otantik atmosferi, şahane ambiyansının yanı sıra lezzetli yöresel yemekleri ile orada yemek yemeden gelme denilecek adreslerden. Rezervasyonsuz gitmeyin, yoksa hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

HAYTALI TARİFİ

 

Türk ve Dünya Mutfakları’na özgü yemeklere, en çok kullanılan malzemelere ve yemeklerin hikâyelerine https://gastromanya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Gastronomik bir rota; Antakya Mutfağı Nasıl Yapılır


  • Buğday nişastasını soğuk su ile eritip içine sütü yavaş yavaş ilave ederek, koyu bir kıvama gelinceye kadar tahta kaşık yardımıyla kısık ateşe karıştırıyoruz. Yaklaşık 30 santimetre çapında bir tepsiye karışımı yaklaşık 2 santimetre, bir parmak kalınlığında olacak şekilde döküyoruz ve oda sıcaklığında soğumasını bekliyoruz. Soğuduktan sonra üzerine buzlu suyu döküyoruz. Küçük küpler halinde kestikten sonra servis edeceğimiz tatlı kâsesine alıyoruz. Diğer yanda toz şekeri ılık suda eriyinceye kadar su katarak şurubu hazırlıyoruz. Kâseye koyduğumuz haytalının üzerine biraz ufak kırılmış buz taneleri koyduktan sonra içine gül suyu katıyoruz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.