Reklamlar

KASTAMONU ET EKMEGİ

Tarif Puanı

239 kişinin defterinde

KASTAMONU ET EKMEGİ
16 Mart 2012 3536 defa okundu 1 yorum


KASTAMONU ET EKMEGİ

Kastamonu mutfağının en önemli tatlarından birisi de etli ekmektir. Daday etli ekmeği ya da Kastamonu etli ekmeği olarak bilinir. Kastamonu’ya özgü ismi ise “Et Ekmeği”dir. KASTAMONU ET EKMEGİ Kastamonu ve ilçelerinde rağbet gören bir öğle yemeği çeşididir. Şehirlerde odun fırınlarında pişirilen etli ekmek köylerde ocak (köy evlerinin, oda içindeki fırın) önlerinde saclarda yapılmaktadır. Şehir evlerinde ise teflon tavalarda yapılabilmektedir.”Alıntı”

 KASTAMONU ET EKMEGİ  nasıl yapılır?

KASTAMONU ET EKMEGİ   Malzemeler:

 1 çorba kasesi 2 defa çekilmiş döş kıyma

1 yumurta 

 1 iri domates

1 kuru soğan 

 Kimyon ,  tuz  , karabiber,   pul biber  ,

1/2 Bağ  maydanoz  

 1 kilo  Un

Sıvı yağ.İsteğe göre tereyağ yada margarin

KASTAMONU ET EKMEGİ YAPILIŞI … 1 KĞ un yeterince tuz ve su ile katı yoğurulur ve nemli bez örtülüp dinlendirilir.

 Diğer tarafda 2 defa çekilmiş kıymamıza(Kastamonuda dövülmüş et ile yapıldığından et ekmeği deniliyor) kuru soğan ve domatesi robotdan geçirip ilave ediyoruz. Kimyon , tuz, pul biber ve isteğe bağlı maydanozu ve yumurtayıda karıştırıp su ilavesi ile hazırlıyoruz. Kıyma cıvık bir kıvamda olacak. Dinlenmiş hamurumuzdan sacımızın büyüklüğüne göre yumaklar alıp unlanmış bir tepsiye diziyoruz. Sacımızı malesef odun ocağımız olmadığından tüplü ocağımızın üstüne alıp kızmasını bekliyoruz bu arada bir kaseye sıvı yağ Hazırlıyoruz. Yufkalarımızı açmaya başlıyor ve yufkanın ön tarafına yufkanın yarısını kaplıyacak kadar kıyma koyuyoruz. Diğer tarafını üstüne kapatıp, sacımıza bırakıyoruz. Arkalı önlü pişirip fırça ile yağlıyoruz. KASTAMONU ET EKMEGİ  iki yüzüde pişmeden yağlanmaz. Önce hafif pişirilir yağlanır ve isteğe göre fazla pişirilir.    Afiyet olsun.

Not: Kastamonu etli ekmeği sıcak yenmesi gerektiğinden üst üste konmaz ve pişerken bir tarafdan 1 kişiye servis açılır.Ardı ardına tek tek servis açılarak yenilir. Odun ateşinde yapılırsa çok daha güzel olur.

KASTAMONU ET EKMEĞİ


Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.