Reklamlar

Organik Pazarın Türkiye’de Gelişimi!

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
0 oy verildi
0,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

60 kişinin defterinde

Organik Pazarın Türkiye’de Gelişimi!
6 Eylül 2017 1127 defa okundu 0 yorum

Reklamlar

Dünya üzerinde tarihin başlarından beri tüketilmekte olan fakat modern çağlarda gıda sanayisi, tarım ilaçları ve kimyasal katkı maddelerinin türemesiyle başlangıçtaki doğallıklarını yitiren ancak buna rağmen halen yaygın tüketim sayılarını yitirmeyen belli başlı ürünler vardır. Bunlar günümüzde sadece kendi isimleriyle anıldığında organik ürünler çağrışımı -maalesef- yapmaz. Ancak bu ürünlerin başına organik zeytinyağı, organik bal, organik yumurta, organik tavuk gibi eklemeler yaptığınız zaman doğal olduğu anlaşılır. Markette gördüğünüz sıradan bir sızma zeytinyağı etiketi aslında o ürünün katkı maddeleriyle çorba olmuş bir gıda sanayi ürünü olduğunu söyler. Ancak doğal zeytinyağı veya organik zeytinyağı etiketli ve sertifikalı ürünlerde istediğiniz doğallık ve tadı yakalayabilirsiniz. Bunun sebebi seri, ucuz ve hızlı üretim çılgınlığıyla sarhoş olmuş vahşi kapitalist düzende üretilen “sıradan tarım ürünleri”dir.

Tarihin ilk çağlarında ve günümüzde halen organik tarım tesislerinde veya organik tarımdan vazgeçmemiş kırsal kesimdeki tarım bölgelerinde yetişen bal, yumurta, zeytin ve zeytinyağı gibi ürünler tarımın öz ve gerçek halini yansıtırken. Gıda ve tarım sanayisindeki aşırı kimyasal madde ve ilaç kullanımıyla aynı isimlere sahip ürünler insan sağlığını tehdit eder duruma gelmiştir. Artık sağlıklı beslenmek için insanlar belli ürünleri tüketirken o ürünlerin aynı zamanda organik ürünler olup olmadığına da dikkat ederek seçim yapmaktadır. Özellikle internet üzerinden yapılan organik bal, organik yumurta, organik zeytinyağı, organik tavuk gibi doğal ürün satışları her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu satışlar neticesinde hem sağlıklı hem lezzetli ürünlerin piyasada ve sanal ortamda ün kazanmasıyla da organik ürünler için yapılan talepler tarım sektöründe organik tarıma yönelik yeni atılımlar yapılmasına yol açar.

Bir tarım ürününden tam anlamıyla fayda sağlayabilmek için insan oğlunun binlerce yıllık genetiğinden alıştığı doğallığı yakalaması gerekmektedir. İnsan vücudu yaradılış gereği genetik olarak kimyasallardan büyük zararlar görmektedir. Bunun önüne geçmek ve aynı zamanda damak tadında da aranılan lezzeti yakalamak için artık organik ürünler piyasası büyük bir pazar haline gelmiştir. Bugün gezegenimizdeki tarımsal arazilerin toplamı üzerinden %1’i organik tarıma ayrılmış durumdadır.


Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.