Reklamlar

Tarhana Nasıl Yapılır

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
0 oy verildi
0,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

167 kişinin defterinde

Tarhana Nasıl Yapılır
5 Ekim 2012 4742 defa okundu 0 yorum

Reklamlar

Tarhana Nasıl Yapılır?

Tarhana Nasıl Yapılır

Türkiye’nin her yöresinin bir peynir çeşidi, her yöreye ait ekmek çeşitleri nasıl varsa yine yöreden yöreye değişen tarhana yapılışı şekli vardır.

Biz içine kuru bakliyat da eklemeyi uygun görüyoruz. Böylece çocuklara daha iyi olacağı düşüncesiyle. Tarhana yapmaya karar verirseniz tam zamanı olduğunu hatırlatırım. Ayrıca bolca sabrınızın olması gerekir çünkü epeyce uzun sürecek (takriben 15 gün kadar) bir süreye ihtiyacınız var. Pratik tarhana yapımı da mevcut pek çok yerde. Fırından alınan hamurla yapılıyor bunların çoğu. Biz ise mayalanmayı bu şekilde yapıyoruz eskiden beri yapılagelen şekliyle. Neneler bu şekilde yapmışsa vardır bir bildikleri deyip tarife geçiyorum. Kalın sağlıcakla…
Başlıyoruz: Tarhana Nasıl Yapılır
Önce Malzemeler:
Mayalanması İçin Gereken Malzemeler:

 • 2 kg süzme yoğurdu
 • 2 kg domates
 • 1/2 kg sivri yeşil biber (acı)
 • 1 kg kırmızı biber
 • 1 kg soğan
 • 1 baş sarımsak
 • 2 demet maydanoz
 • 2 demet dereotu
 • 2 demet nane
 • 1,5 su bardağı tuz
Mayanın Kurulması Aşaması:
 1. Öncelikle işe mayasını kurmakla başlıyoruz. Bunun için bütün malzemeleri yıkayıp ayıkladıktan sonra, mümkün oldukça ince bir şekilde robottan çekiyoruz.
 2. Domatesi robotta çektikten sonra, suyunu süzgeçten geçirip püresini ekliyoruz. Böylece sadece koyu kıvamlı kısmını eklemiş oluyoruz. (Sulu kısmına da biraz biber ekleyip, kaynatarak, menemenlik yapabilirsiniz)
 3. İçine kattığımız süzme yoğurdu, tuz, ekleyip ağzı kapalı bir kovada balkona kaldırıyoruz. Çünkü epeyce bir kokusu oluyor.
 4. Her gün arada bir karıştırıyoruz bunu. Ekşimesi gerekiyor. 4 gün bu şekilde kalıyor.
Hamurunun malzemeleri:
 • 1 kase haşlanmış nohut
 • 1 kase haşlanmış kırmızı mercimek
 • 1 kg domates salçası
 • Aldığı kadar un

tarhana tarifi

Hamurunun Hazırlanışı:

 

 1. Haşlanmış nohut,, mercimekleri robotta çekip, salça ekleyip aldığı kadar unla bu hazırladığımız mayayı yoğuruyoruz. Mümkün oldukça un alacaktır, tam ölçüsünü veremiyorum. Yoğurdunuz hamur biraz katı olsun, sonra kendini bırakacaktır.
 2. Bu karışımı da yaklaşık 8 gün bekletiyoruz. Tabii ki her gün sabah ve akşam yoğurmak kaydıyla.
 3. Bu karışım gün geçtikçe daha sıvılaşacak, ekşiyecek 8. gününde artık ekşisi batacak ve beze dökülür hale gelecek.
Son aşama tarhanayı yapıyoruz…
tarhana çorbası tarifi
 1. Biz bir gün önceden temiz bir muşamba aldık ve onu güzelce yıkayıp kuruttuk. Daha önceden beyaz örtülere dökerdik, daha büyük parçalar halinde dökerdik. Bu sefer bir yakınımızın tavsiyesi üzerine bu metodu denedik. Kurutma aşaması daha kolay oldu ve naylondan kaldırmak daha kolay oldu. Yukardaki resimde tarhanayı naylona serdiğimizi görüyorsunuz.Muşambanın altına temiz birkaç kat bez sererek üzerine döktüğümüz tarhanayı serdik.
 2. tarhana

İkinci işlem, el gözeri dediğimiz işlem. Kurumaya başlayan tarhanayı kenarlarından sıyırarak kaldırıyoruz. Elimizle irice parçalar halinde ovalıyoruz.

3. Üçüncü aşama ovaladığımız bu tarhanayı süzgeçten geçirmeye geliyor. İlistir dediğimiz özellikle çelik yada alüminyumdan yapılan geniş süzgeçten geçiriyoruz.

resimli tarhana çorbası tarifi

4. Tekrar kuruması için bezlere alıyoruz. Güneşin altında kurutmamanızı öneririm. Çünkü güneş gören tarhananın rengi ağaracaktır. İdeal tarhananın rengi biraz kırmızı olmalı. İki günde balkonda güneş görmeyen bir yerde kurutup tekrar süzgeçten geçiriyoruz(bunu içine yabancı maddeler karışıp karışmadığını daha yakından gözlemlemek için yapıyoruz) bez torbaya alıp kışlıkların yanına kaldırıyoruz. Afiyet Olsun…


Yorumlar